Slavní na Českodubsku
Johana Mužáková-Rottová alias Karolina Světlá
Karolina Světlá (1830-1899), vlastním jménem Johana Rottová, se narodila 24. února 1830 v Praze. Roku 1852 se provdala za svého učitele Petra Mužáka a rok nato porodila dceru Boženku, jejíž kmotrou byla Božena Němcová. Boženka však po pár měsících zemřela a Johanka se ze smrti dcery nedokázala vzpamatovat. Jako terapii si zvolila psaní. Duševní činnost ji doporučil i lékař, snoubenec její sestry Žofie, dr. Podlipský. V tomto nelehkém období poznala i své později milované Podještědí, kam ji manžel odvezl na prázdniny na zotavenou. Roku 1858 vstoupila Johanka Mužáková do literatury pod pseudonymem Karolina Světlá prací s názvem "Dvojí probuzení" v památném prvním ročníku almanachu Máj. Ocitla se ve společnosti mládeží milovaného Vítězslava Hálka, Boženy Němcové a především Jana Nerudy. Poslední jmenovaný ji ovlivnil nejvíce. Z lásky k němu a z prožitého vnitřního dramatu čerpala až do své smrti. Zemřela 7. září 1899.
Petr Mužák
Petr Mužák (1821-1892) se narodil v rodině rychtáře ve Světlé pod Ještědem. Byl profesorem krasopisu a kreslení v Praze, autor několika učebnic, horlivý účastník obrozeneckého ruchu vrcholícího v revolučním roce 1848. Stal se manželem Karoliny Světlé, která ve svých dílech proslavila kraj Podještědí.
Anežka Čermáková-Sluková
Anežka Čermáková-Sluková (1864-1947) se narodila ve Světlé pod Ještědem. Ještě v dětském věku, v roce 1877, po smrti Anežčina otce, si ji vzala na výchovu do Prahy její teta, spisovatelka Karolina Světlá. Anežka u ní zůstala až do spisovatelčiny smrti v roce 1899. Byla jí pomocnicí v domácnosti, společnicí i sekretářkou, která v době spisovatelčiny slepoty zapisovala diktované texty. Pozdní rukopisy Karoliny Světlé jsou tedy psány rukou Anežky Čermákové-Slukové. Po smrti Karoliny Světlé se stala hlavní dědičkou a správkyní její pozůstalosti, kterou následně věnovala českodubskému muzeu. Anežka Čermáková-Sluková byla rovněž činnou spisovatelkou.
Bedřich Smetana
Bedřich Smetana (1824-1884), zakladatel české národní hudby, byl synem celkem zámožného otce, do jehož kulturního rozhledu patřilo i domácí muzicírování. Podle Smetany to byl on, kdo ho ve věku čtyř let zasvětil do hudebních základů. Smetana se učil na housle, zvítězil však klavír. Svůj talent prvně předvedl v šesti letech na studentské akademii v rodné Litomyšli, kde hrál předehru k Auberově Němé z Portici. Bedřich Smetana navštívil Český Dub poprvé v roce 1859. Žila zde jeho matka a sestry Barbora a Františka Antonie. Smetana zde pobýval od 20. června do 5. července. 26. června navštívil i Liberec. 29. června se v Českém Dubě konal Smetanův klavírní koncert. Podruhé navštívil Smetana Český Dub o rok později, v době od 30. července do 4. srpna 1860. 3. srpna zde opět uspořádal koncert. S Podještědím je Bedřich Smetana spojen rovněž svojí operou "Hubička", která je dovršením spolupráce tří významných postav naší kultury: Karoliny Světlé, Elišky Krásnohorské a Bedřicha Smetany.
Franz von Schmitt
Franz Karel Jakub Ritter von Schmitt (1816-1883) se narodil v Broumově, vystudoval pražskou polytechniku a nastoupil nejprve v liberecké textilní továrně svého nevlastního bratrance Johanna Liebiga, později ve firmě Blaschka & Co v Hodkovicích nad Mohelkou. Od roku 1844 působil jako majitel vlastní textilní firmy v Českém Dubu. Firmu "Fr. Schmitt" postupně rozšířil o další továrny - celkem dvě továrny v Českém Dubu, tři v Semilech a jednu v Žitavě, kromě výrobní části provozoval obrovské obchodní centrum ve Vídni a v Praze a obchodní pobočky měl v několika desítkách států na všech kontinentech. Jeho firma, specializující se na výrobu a tisk vlněných látek, zejm. šátků, byla jednou z nejvýznamnějších průmyslových firem v celé monarchii. Za svůj přínos v oblasti průmyslu byl v roce 1869 povýšen mezi šlechtu - získal titul "Ritter" (rytíř). Po Schmittově smrti se následovníky ve vedení celosvětově proslulé firmy Fr. Schmitt stali jeho zeťové Konrád Blaschka a Adolf Lösl.
Petr Dillinger
Petr Dillinger (1899-1954), rodák z Českého Dubu, studoval v Praze na umělecko-průmyslové škole a na akademii výtvarných umění. Byl žákem prof. Maxe Pirnera a Maxe Švabinského, později studoval též u prof. Františka Kupky v Paříži. Petr Dillinger, význačný grafik a ilustrátor meziválečné éry, byl profesorem na grafickém oddělení na škole uměleckých řemesel v Brně. Po druhé světové válce přešel do Prahy na Vyšší umělecko-průmyslovou školu, kde vedl oddělení užité a knižní grafiky. Vedle každoročních výstav se Sdružením grafiků Hollar vystavoval také v mnoha evropských městech, ale i v Mexiku, Japonsku a jinde. Byl držitelem významných ocenění z mezinárodních výstav v Los Angeles a v Chicagu. Ilustroval knihy Jiráska, Nerudy, Němcové, Dostojevského, Dickense, Goetheho a dalších. V Českém Dubu můžete vidět Dillingerův rodný dům s pamětní deskou.
Václav Havel
Václav Havel (1886-1965) byl nejvýznamnější osobností Českodubska první poloviny 20. století Narodil se 1. 12. 1886 v domě čp. 20/I (dnes kino) na horním konci ulice říd. učitele V. Havla, kde mu byla v roce 1967 odhalena pamětní deska. Studoval na učitelském ústavu v Jičíně. Po maturitě nějaký čas učil a potom dále studoval na filozofické fakultě literární historii a národopis. Pracoval v Národním muzeu, věnoval se sběratelství všech zajímavostí lidové umělecké tvorby, zaznamenávání lidových písní a zvyků. Profesně se celý život věnoval učitelskému řemeslu, působil jako řídící učitel mj. na obecné škole v Českém Dub. V roce 1919 se stal iniciátorem založení dnešního Podještědského muzea, které řídil až do roku 1961.
Václav Kunst
Václav Kunst (1887-1977) se narodil roku 1887 v Českém Dubě a po studiích na reálce v Mladé Boleslavi a na učitelském ústavě v Jičíně působil celý život na obecných školách. V roce 1945 se po osvobození vrátil do Českého Dubu, kde byl až do roku 1950 ředitelem školy a spravoval i základní zemědělskou školu, na níž též učil. Do života města se zapsal výrazně svou veřejnou činností v řadě funkcí. Působil mj. i jako správce Podještědského muzea. Jemu vděčí Český Dub za pečlivé kronikářské zápisy v pamětních knihách města, které zpracoval pro celé půlstoletí od roku 1920 do roku 1972.
PhDr. Tomáš Edel
PhDr. Tomáš Edel (1951-2010) se narodil 3. října roku 1951. Vyrůstal v Praze na Malé Straně, později vystudoval národopis a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Následně prošel celou řadou zaměstnání, byl dělníkem, učitelem dějepisu, pracovníkem Národního muzea a technikem v Divadle Járy Cimrmana. Do Českého Dubu přišel v roce 1985 a stal se ředitelem Podještědského muzea, kde působil 25 let. V roce 1991 odkryl rozsáhlé stavební pozůstatky pozdně románské johanitské komendy. Věnoval se dějinám johanitského řádu, středověké šablonové malbě, problematice lidové architektury a historii Podještědí. Po dlouholetém studiu dobových pramenů, terénním mapování a střádání cenných informací od místních starousedlíků uspořádal a vydal soupis hmotných památek Českodubska. Je autorem monografií Interiér a nábytek vesnického domu Podještědí v 16.-19. století, Příběh ztraceného kláštera blahoslavené Zdislavy, Příběh gotické šablony, Příběh johanitského komtura řečeného Dalimil, Českodubsko v památkách 12. - 20. století, Legionáři z Českodubska a Podještědí v Hitlerově třetí říši. Zemřel 26. dubna 2010.
Jaroslav Nyč
Plk. Jaroslav Nyč, AFM (1914-1978), českodubský rodák, bojovník za svobodu, za druhé světové války letec a pilot slavné 311. bombardovací perutě RAF. Jako pilot bombardéru byl v červenci 1941 sestřelen nad Holandskem a zbytek války strávil v zajetí. Po roce 1948 znovu odešel do exilu, pomocí velmi dramatického únosu letadla, a znovu vstoupil do RAF. V Československu byl za své válečné zásluhy vyznamenán Československým válečným křížem a později byl za svou mimořádnou službu vyznamenán také britskou královnou, a to velmi vysokým oceněním - Medailí letectva (Air Force Medal - AFM). Tu v historii získalo pouze šest Čechoslováků, za války tři a po válce ještě tři (včetně Nyče). Jaroslav Nyč zemřel v Anglii v roce 1978.
Plk. Otto Pavlů
Plk. Otto Pavlů (1915-1943), rodák z Doleních Pasek, absolvent letecké školy, v roce 1937 nastoupil službu u 4. leteckého pluku v Hradci Králové. V roce 1939 vstopupil do cizinecké legie jako stíhací pilot nejprve ve Francii, později u RAF v Anglii. Zemřel při jedné z leteckých vojenských akcí, kdy bylo jeho letadlo sestřeleno. Je držitelem mnoha válečných ocenění.
Josef Škoda
Josef Škoda (1892-1942) pocházel z Proseče pod Ještědem. Byl učitelem a řídícím učitelem v Podještědí, mj. i v rodné Proseči. Byl výborným geologem a botanikem, založil mineralogickou sbírku Podještědí. Narukoval do první světové války na ruskou frontu, nechal se zajmout a vstoupil do ruské legie. Po válce byl činnou veřejnou osobou, byl v obecním zastupitelstvu, jednatelem Sokola (založil sokolovnu v Borovičkách), hasičů, spoluzakládal a spolupracoval s českodubským muzeem. Za druhé světové války byl za odbojovou činnost zatčen a deportován do Osvětimi, kde byl v srpnu 1942 umučen.
František Křelina
František Křelina (1903-1976) byl český prozaik, básník a dramatik, představitel tzv. prvorepublikového současného románu. V padesátých letech 20. století byl vězněn za své katolické postoje a jako spisovatel byl po velkou část svého života perzekuován. V průběhu svého života mohl vydávat pouhých 24 let, během nichž vyšlo 24 jeho knih, velká část z nich vznikla za jeho pobytu v Českém Dubu.
Od roku 1922 působil jako učitel, nejdéle v Českém Dubu, odkud odešel v roce 1939, po zabrání Sudet Němci.
Otokar Fendrych
Otokar Fendrych (1860-1945), učitel a řídící učitel v Podještědí, mj. ve Světlé pod Ještědem, geolog, paleontolog, přírodovědec a ochránce přírodních památek. Jeho zásluhou bylo zastaveno rozebírání přírodního útvaru Čertova zeď a její zbytky byly prohlášeny za chráněnou přírodní památku. Vybudoval ve své době zcela ojedinělou geologickou a paleontologickou sbírku. Monumentální odbornou prací je Fendrychova geologická mapa okresu Českodubského a Turnovského z let 1905-1909.
Anna Sluková - Caforčice
Anna Sluková (1889-1977), rodačka z podještědského Padouchova, autorka povídek, divadelních her a kronikářka obce Javorník. Sbírala lidové písně a sama i skládala, pořádala vzdělávací kurzy a přednášky. Její průkopnická práce v oblasti lidové kultury a dokumentace tradičního lidového oděvu v Podještědí je nezastupitelná. V roce 1938 vydala publikaci Národní kroj podještědský.
František Josef Beneš
František Josef Beneš (1820-1888), českodubský rodák ze zdejšího "starého" zámku. Působil jako památkový konzervátor v Praze a v Čáslavi. Zabýval se archeologií, pracoval jako kustod archeologických sbírek Národního muzea. Získal si značné zásluhy o ochranu uměleckých památek a historických pamětihodností, mj. o záchranu baziliky Nanebevzetí P. Marie v Sedlci u Kutné Hory.
Josef Huttary
Josef Huttary (1842-1890), českodubský rodák a významný český malíř, žák Jaroslava Čermáka, působil na pražské Akademii výtvarných umění. Získal si značnou oblibu jako portrétista a malíř námětů z Dalmácie a Černé Hory.
Karla Poláková-Huttary alias Carolle Polak
Karla Huttary, provdaná Poláková (1843-1906), byla mladší sestrou malíře Josefa Huttaryho. Narodila se v Českém Dubu, vystudovala zpěv a byla vynikající operní pěvkyní, jako sopranistka "Carolle Polak" působila na několika evropských operních scénách, mj. v Rostocku, Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. Od r. 1866 působila v Čechách na německé scéně i v Prozatimním divadle v Praze. Zároveň pořádala koncertní turné po českém venkově. Profesionální kariéru ukončila r. 1879.
Josef Peters
Josef Peters (1899-???, naposledy doložen 1945), českodubský rodák, úředník ve firmě Fr. Schmitt, amatérský fotograf, malíř a grafik. Je autorem řady ikonograficky cenných fotografických i malířských prací s českodubskými motivy.
Jako Němec byl v roce 1945 odsunut z Čech, údajně do Drážďan. Jeho další osud není znám.
Jan Prousek
Jan Prousek (1857-1914), akademický malíř, ilustrátor a etnograf narozený ve Svijanech, byl synem tamějšího sládka, navštěvoval školu v Českém Dubu. Je autorem ikonograficky cenných kreseb z Českodubska. Věnoval se ilustraci venkovské architektury a sbírání materiálů k životu české vesnice, zejména Pojizeří.
Karel Jindra - Karel Heinrich
Karel Jindra (1907 - 1996), vlastním jménem Karel Heinrich, byl významný českodubský fotograf, působící ve městě od 30. do 90. let dvacátého století. Kromě zhotovování ateliérových fotografií jednotlivců a skupin a fotografování různých společenských událostí se zabýval rovněž vylepšováním a konstruováním fototechniky.
Josef Lukeš
Josef Lukeš (1917-2012), českodubský učitel a neúnavný propagátor díla a kraje Karoliny Světlé. Život si komplikoval svým politickým názorem, přesto se neustále podílel na veřejném životě. Organizoval společenský život v Podještědí, spolupracoval s řadou spisovatelů - Václavem Kaplickým, Františkem Kožíkem, Františkem Křelinou. V Českém Dubu založil Kruh přátel hudby. Vystupoval v rozhlase a v televizi, publikoval v novinách a časopisech.
Enrique Stanko Vráz
Enrique Stanko Vráz (1860-1932) byl záhadný český cestovatel a fotograf, s programově nejasnou identitou. Sám svůj původ i své skutečné jméno po celý život tajil. Neznala jej ani jeho manželka a děti, a nezjistil jej ani Vrázův tchán, který po identitě svého tajemného zetě po celý život pátral. Jisté je, že Vráz byl členem českodubského vlasteneckého spolku Česká beseda, se kterým komunikoval i ze svých exotických cest po světě. Jednou z teorií původu E. S. Vráze je předpoklad jeho ztotožnění s českodubským vydavatelem Illichmannem, který se nenávratně ztratil kdesi v jižní Americe právě v době, kdy se na témže kontinentě poprvé objevil E. S. Vráz, cestovatel "bez minulosti". Jde však pouze o jednu z mnoha nedoložitelných teorií o tajemství E. S. Vráze.
Plk. Hynek Sluka
Plk. Hynek Sluka (1911-1971) se narodil roku 1911 v Jiříčkově. Získal velké zásluhy na hudebním poli. Nadání, získané v rodinném prostředí, jej provázelo od vstupu do vojenské hudební školy a bylo živnou půdou pro jeho činnost v hudbě Hradní stráže, pro jeho pedagogickou, skladatelskou a dirigentskou práci i ve funkci velitele Vojenské hudební školy v Praze, velitele Ústřední hudby ČSLA a posléze hlavního inspektora vojenských hudeb v ČSSR. Vyznamenání Za zásluhy o obranu vlasti a další vysoká ocenění byla uznáním jeho celoživotního úsilí, které výrazně přispělo k vysoké úrovni našich vojenských hudebních těles a získalo jim mezinárodní uznání.
Rudolf Jíra
Rudolf Jíra (1900-1971) se narodil ve Všelibicích. Působil jako učitel a později jako ředitel základní školy v České Lípě. Úspěšně se věnoval regionální historii a publikoval řadu prací o dějinách Českodubska. Zásadní je jeho písemná pozůstalost, zaměřená na místopis Českodubska.
MUDr. Ignác / Hynek Wiese
MUDr. Ignác (též Hynek) Wiese (1816-1879), český lékař a politik, v 60. letech 19. století byl poslancem zemského sněmu jako zástupce Podještědí, byl jedním ze zakladatelů českodubské České besedy (vlastenecký spolek) a mj. i ošetřujícím lékařem spisovatelky Karoliny Světlé. Narodil se v Kuřívodech, od roku 1855 až do své smti v roce 1879 žil a působil v Českém Dubu. Je jednou z nejvýznamnějších kulturních osobností Českodubska 19. století.
MUDr. František Schwarz
Narodil se ve dvacátých letech 19. století v České Dubě. Dlouho působil jako lékař v Cařihradě, kde roku 1864 zemřel. Byl přítelem Karla Havlíčka Borovského a Vítězslava Hálka a vždy se hrdě hlásil ke svému rodišti, mimo jiné i tím, že si ke svému jménu připojoval přídomek "Českodubský."
Bohuslav Mařan
Bohuslav Mařan (1898-1962) se narodil se roku 1898 v Českém Dubě. Byl akademik, vědecký sekretář Československé akademie zemědělských věd a laureát státní ceny (1953), jehož hlavním oborem vědecké působnosti bylo lesnické půdoznalství, biochemie a zemědělsko-lesnické meliorace.
RNDr. František Prokop
RNDr. František Prokop se narodil roku 1908 v Hořeních Pasekách. Působil jako středoškolský profesor a později jako vedoucí pracovník v oboru geologie. V rodném kraji byl expertem na geologii Ještědského hřbetu, v rámci pražského působiště byl znalcem geopodmínek a záplavových poměrů přehrady Lipno. V roce 1954 mu byla udělena Státní cena za průzkum geologických podmínek soustavy vltavských přehrad.
MUDr. et PhDr. Gustav Biedermann
MUDr. et PhDr. Gustav Biedermann (1815-1890) se narodil roku 1815 v Českém Dubě. Proslul nejen jako lékař, ale i jako autor filozofických spisů.
Karel IV.
Nejvýznamnější osobností, která se kdy na území Českého Dubu pohybovala, je bezpochyby český král a římský císař Karel IV. (1316-1378), který strávil několik dní na přelomu listopadu a prosince 1357 v komendě dubských johanitů. S osobou Karla IV. je spjato i povýšení tržní osady "Dub" na město.
Josef II.
Josef II. (1741-1790), císař Svaté říše římské a český král, syn Marie Terezie. Z protokolů města Dubu je známo, že v Českém Dubu byl v roce 1778 a to dvakrát, 6. května, kdy v doprovodu generála Laudona a hraběte von Lacyho projížděl krajem při tipování místa na stavbu nové pevnosti, a 1. června, za dále neznámých okolností. V obou případech Českým Dubem pouze projížděl - zastavil se na českodubském zámku, kde se svým doprovodem poobědval.
Rytíř Kryštof Norbert Knaut z Fahnenschwungu
Kryštof Norbert Knaut z Fahnenschwungu - životní data nejsou známá, doložen je od doby studia práv na pražské univerzitě v r. 1643; byl rodákem z Českého Dubu, pocházel z měšťanské rodiny vlastnící dvůr na Hořením předměstí, r. 1648 vstoupil do vojska bránícího Prahu, za statečnost ve válce byl v roce 1649 povýšen do šlechtického stavu, v roce 1660 se stal rektorem pražské univerzity. V r. 1681 nechal obnovit kostel Nejsvětější Trojice v Českém Dubu, jako poděkování za to, že jeho rodina byla ušetřena morové nákazy.