Českodubálie aneb příspěvky k tematům našeho kraje
Digitalizovaná historie Podještědí - Pamětní kniha obce Libíč (a Bohumilice)
Na základě opakované poptávky příznivců lokální historie jsme se rozhodli postupně zpřístupňovat v elektronické podobě některé z materiálů uložených v archivu Podještědského muzea, případně i dokumenty, které nám byly s přímým souhlasem jejich vlastníků k tomuto účelu poskytnuty.
Aktuálně vkládáme sken teprve nedávno objevené Pamětní knihy obce Libič (.pdf, 16,9 Mb), sepisované tamějším Sborem dobrovolných hasičů, která zachycuje "pamětihodné děje a události" obce Libič a Bohumilice mezi lety 1916 a 1950.
Z technických důvodů je kronika nahrána v omezeném rozlišení, které je sice čitelné, ale ne komfortní. V případě zájmu o dokument v plné kvalitě nás prosím kontaktujte.
Historie byla, je a vždy bude moudrou a trpělivou učitelkou a její znalost a pochopení nás může mnohému naučit a také nás i mnohého ušetřit. Zda její nabídku využijeme nebo ne, je už jen na nás. Orientovat se v naší vlastní minulosti nám kromě pamětníků, kterým bychom měli naslouchat, dokud je to jen možné, mohou pomoci i paměťové instituce typu archivů či muzeí, které by však svoji funkci nemohly plnit, nebýt spolupráce s lidmi, kterým na společné minulosti (a tudíž i budoucnosti) záleží. Jménem Podještědského muzea tímto velice děkujeme všem spoluobčanům našeho krásného a z hlediska historie a tradic nesmírně zajímavého a bohatého kraje, kteří nám pomáhají historii a pozoruhodnosti této lokality nejen udržet v povědomí, ale i tvořit je a rozšiřovat naše obzory. Máte-li doma nebo třeba někde na chalupě po předcích cokoliv, co by mohlo obohatit historické povědomí o zdejším kraji a jeho paměti, neváhejte, dveře Podještědského muzea jsou pro Vás otevřené. A váhat nemusíte ani v případě, že chcete vlastníkem pamětí Vašich předků i nadále zůstat sami. Důležité pro nás nejsou jen samotné originály ve své fyzické podobě, ale i samotné informace, které si z originálů rádi oskenujeme a originály Vám nepoškozené zase vrátíme. Podještědské muzeum i jeho badatelé Vám za takový krok budou vděční. Navíc, práce a prožitky našich předků by neměly být zapomenuty a skončit kdesi na sběrných dvorech, ale v místech, kam opravdu patří - a jedním z nich je i archiv našeho muzea. Nezapomínejme, že co se ze společenského povědomí jednou ztratí, většinou už druhou šanci nikdy nedostane. To ale nedovolí paměťové instituce, které minulost nejen uchovají, ale stále opakovaně jí prostřednictvím svých badatelů dávají i nové šance.
Děkujeme za Vaši přízeň a spolupráci!
S tématem nacistického využití nucených prací v našem regionu seznámí čtenáře nová kniha Ivana Rouse: Zbrojní průmysl a tábory I. - Nacistická nucená práce na Liberecku a Jablonecku, 2023.
Kniha je působivým historickým dílem zaměřujícím se na jednu z nejtemnějších kapitol druhé světové války v českých zemích. Autor v ní detailně mapuje události, které se odehrávaly v libereckém a jabloneckém regionu během nacistické okupace. Věnuje se především využívání nucené práce ve zbrojním průmyslu a představuje osudy lidí, kteří byli nacisty násilně odvlečeni do pracovních táborů.
Kniha, vycházející z archivních materiálů, svědectví přeživších a dalších pramenů, je důležitým příspěvkem k pochopení historických událostí, které ovlivnily liberecký a jablonecký region během druhé světové války. Přináší čtenářům hluboký vhled do období, na které je třeba nezapomínat, připomíná tragické osudy těch, kteří byli oběťmi nacistického teroru a nucené práce. Kniha je důležitým historickým dokumentem, zároveň je však i poutavým čtením pro každého, kdo se zajímá o historii druhé světové války a jejího vlivu na české země.
Kniha je k zakoupení na e-shopu vydavatele - Kalendář Liberecka s r. o. a také na vybraných místech běžné knihkupecké sítě.
Podještědí se dočkalo druhého dílu trilogie Jana Havelky: Příběh podještědské obce (Bílá, okr. Liberec), 2019 a 2023.
První z knih, "Příběh podještědské obce I." (2019), se zabývá obcemi Hradčany a Chvalčovice, včetně jejich historických částí Letařovice, Trávníček, Klamorna a Dehtáry. Autor v knize zpracovává historii uvedených obcí od jejich počátků až do 20. století, v němž se zaměřuje zejména na vzpomínky pamětníků. Věnuje se různým aspektům regionálních dějin, včetně příběhů místních rodin, osudů kulaků, událostí z 50. let, obou světových válek a socializace vesnice. Zabývá se také kulturními památkami, které dotvářejí charakter krajiny Podještědí, od kostela sv. Jakuba v Letařovicích až po jednotlivá boží muka a křížky u cest, a neopomíjí ani spletité osudy návesních zvonů a historii zvonění samotného.
V podobném duchu autor pokračuje i v nově vydaném titulu "Příběh podještědské obce II." (2023), který obsáhl obce Petrašovice, Bohdánkov, Kohoutovice, Kocourov a Vesec.
Kniha je k zakoupení v běžné knihkupecké síti.
Nejen chudí, ale i ti nejbohatší měli své noční můry. Mezi nimi i majitelé českodubského panství v době předbělohorské - Smiřičtí. Nejen o nich se dozvíte v nové knize Jaroslava Čechury: Luxus na dluh?, 2023.
Jak aristokraté vyrovnávali své finanční závazky? Co pro společenskou prestiž renesančních a barokních kavalírů znamenalo být dlužníkem? Kdo byli jejich věřitelé? Odpověď na tyto otázky nabízí nová kniha PhDr. Jaroslava Čechury, zabývající se mimo jiné i rodem Smiřických, jedním z nejbohatších českých rodů, kterým kromě jiných patřilo i panství českodubské.
Kniha se zabývá finanční stránkou nejvyšší vrstvy stavovské společnosti - aristokracie (Rožmberkové, Švamberkové, Pernštejnové, Lobkowiczové, Slavatové, Smiřičtí, páni z Hradce), rodů mimořádně bohatých, které přesto často sužoval nedostatek finančních prostředků - vždyť na reprezentativní vystupování i luxusní (s)potřebu si půjčovali a tím se stále více roztáčela dluhová spirála. A právě tomuto jevu se autor v nové publikaci systematicky věnuje a poskytuje velmi podrobný pohled do kasy nejednoho významného šlechtického rodu.
Kniha je k zakoupení v běžné knihkupecké síti.
Recenzi Stanislava Vaňka ke knize "Luxus na dluh?" naleznete zde (pdf, 360 kb).
Albrecht z Valdštejna a Matyáš Gallas jako slavní vojevůdci i jako majitelé rozsáhlých pozemků v severovýchodních Čechách v nové knize Tomáše Kocha: Umění vojenství 1600 - 1648, 2023
Obsáhlá a informačně objevná kniha na téma třicetileté války, věnovaná celkovému obrazu vojenského života a srovnání odlišných strategií vojenských "škol" několika zemí a bitevních taktik jednotlivých armád v době Albrechta z Valdštejna, jednoho z nejvýznamnějších majitelů Českodubského panství.
Více se o knize dočtete v recenzi Stanislava Vaňka.
Kniha je k zakoupení v běžné knihkupecké síti.
Recenzi Stanislava Vaňka ke knize "Umění vojenství 1600-1648" naleznete zde (pdf, 364 kb).
Nová kniha k radosti i užitku zájemcům o regionální historii i milovníkům zlatavého moku: Jaroslav Egert: Pivovary Českého ráje. Historie a současnost, 2022.
Před Vánoci 2022 spatřila světlo světa další ze zajímavých regionálních publikací, tentokráte věnovaná historii a současnosti piva a pivovarnictví v našem regionu. Publikace představuje historii třinácti pivovarů, mezi nimi například nejznámějšího regonálního "živého" pivovaru ve Svijanech či dnes již neexistujících pivovarů v Českém Dubu nebo na Loukovci. Texty jsou doplněny perokresbami a velkým množství barevných a černobílých fotografií.
Kniha je k nahlédnutí a k zakoupení v Městské knihovně Český Dub.
Na světě je nová úžasná kniha o národopisu Podještědí !!!
Jaroslav Horáček - Iva Rozkovcová: Podještědský lidový oděv v proměnách času, 2022.
Jde o rozsahově i informačně nevídanou knihu o národopisu Podještědí, připravenou formou, která rozhodně nijak neurazí faktůchtivé badatele, ale zároveň zaujme i člověka, který není nakloněn ani velkému čtení, ani hromadění faktů. Knížka je v obou směrech nakombinována nesmírně povedeným způsobem, je živá, je čtivá, je humorná a obsahuje zatím největší množství národopisných informací v historii dosud vydané odborné literatury.
Kniha "Podještědský lidový oděv v proměnách času" se stala Knihou roku Libereckého kraje v kategorii Odborná a populárně naučná literatura! Gratulujeme !!!
Kniha je k zakoupení prostřednictvím Folklórního souboru Horačky. Objednávat můžete na: horacky@seznam.cz.
Českodubskou historiografii obohatila další zajímavá kniha, týkající se dějin našeho regionu: Jana Jůzlová - Miloš Kadlec: Rohanové - raději zemřít, nežli se poddat, 2022
Kniha se věnuje spletitým dějinám významného šlechtického rodu Rohanů, jehož cesta vedla z francouzské Bretaně až do severočeského Sychrova. S Rohany je neodmyslitelně spjata také část historie Českého Dubu, který v 19. století patřil pod panství knížete Rohana.
Více se dočtete v recenzi Stanislava Vaňka.
Kniha je k zakoupení v běžné knihkupecké síti.
Vydána nová kniha dotýkající se mj. i českodubských dějin ... Radek Fukala: Války Lva severu, 2022
Kniha pojednává mj. o reáliích třicetileté války, včetně některých souvislostí s Českodubskem.
Značný prostor je věnován Albrechtovi z Valdštejna jako frýdlantskému vévodovi (zároveň vlastníkovi rozsáhlého územního celku, jehož byl Český Dub součástí) i jeho roli v boji proti švédskému králi jménem Gustav II. Adolf, jehož mocenské záměry ovlivnily dění ve střední Evropě na mnoho let.
Více se dočtete v recenzi Stanislava Vaňka.
Kniha je k zakoupení v běžné knihkupecké síti.
Recenzi Stanislava Vaňka ke knize "Války Lva severu" naleznete zde (pdf, 237 kb).
Tomáš Edel: Vývoj břidlicového štítu na Liberecku. Dipl.práce, Praha 1981.
Se souhlasem správce pozůstalosti PhDr. Tomáše Edela zveřejňujeme opis jeho dosud nikdy nepublikované národopisné práce na téma vývoje břidlicového štítu. Strojopisný originál diplomové práce a související fotodokumentace jsou uloženy v Podještědském muzeu, kde jsou případným zájemcům k dispozici. Pro potřeby zveřejnění bylo obojí aktuálně zpracováno do podoby technicky odpovídající možnostem zveřejnění.
Podještědí v TV pořadu "Pečení na neděli"
s redaktorkou Petrou Burianovou.
Pořad je věnován nejen tradičním receptům na regionální dobroty, ale také šikovným zástupcům tradičních řemesel v našem kraji.
Pořad "Pečení na neděli" - díl "z Podještědí" najdete pod odkazem zde.
Českodubský Loutkový soubor Ještěd již brzy oslaví 60. narozeniny!
Více o historii i plánech LS Ještěd v článku Místní kultury pod odkazem zde.
Zemřela poslední "českodubská" členka a přímá pamětnice rodiny Schmitt-Blaschka, paní Erika Raunihar.
Medailon Eriky Raunihar najdete ZDE (jpg, 600 kB).
Životopis Eriky Raunihar najdete ZDE (pdf, 200 kB).
Příběh gotické šablony v podání dlouholetého ředitele Podještědského muzea PhDr. Tomáše Edela ve videozáznamu Martina Chlupáče.
I část Příběhu gotické šablony najdete zde (odkaz na YouTube)
II část Příběhu gotické šablony najdete zde (odkaz na YouTube)
Videopozvánka k návštěvě Podještědí - kraje Karoliny Světlé očima kameramana Miroslava Kabáta - MK STUDIO.
Videopříspěvek o kraji Karoliny Světlé naleznete zde (odkaz na YouTube)
Historie obce Javorník v pamětnické knize Jiřiny Kešnerové "Mým Javorníkem od domu k domu", 2016
Knihu vzpomínek na Javorník v .pdf verzi (45 MB) naleznete zde.
Na fotografiích - autorka knihy na dobové fotografii se starší sestrou Vlastou a při křtu knihy svých javornických vzpomínek v roce 2016.
Historie obce Javorník v pamětnické knize Josefa Vanera "Vzpomínky na dětství a občas něco navíc. Javorník 1938-1945.", 2011
Knihu vzpomínek Josefa Vanera v .pdf verzi (9,4 MB) naleznete zde.
Na dobové fotografii autor knihy Josef Vaner se sestrou Vlastou.
Podzemí Johanitské komendy v Českém Dubu ve videopříspěvku speleologa Jaroslava Hroudy ze společnosti Agartha.
Videopříspěvek o českodubském podzemí naleznete zde (odkaz na YouTube)
Příspěvky jsou dle možností postupně doplňovány.
Všechny příspěvky a doplňkové textové i obrazové materiály jsou zveřejněny v souladu s autorským a vlastnickým právem, s výslovným souhlasem jejich autorů / majitelů.
Za obsah příspěvků odpovídají výhradně jejich tvůrci.