Přednáška "Českodubsko v souvislostech" pro klienty Domova důchodců v Českém Dubu
Podještědské muzeum a knihovna nepořádá kulturní a odborně historické aktivity pouze v prostorách svých objektů; se zajímavými tématy příležitostně vyráží i k zájemcům "do terénu". V úterý 26. září 2023 byli naším milým a velmi početným publikem klienti Domova důchodců v Českém Dubu, před kterými hostovala se svojí prezentací o dějinách Českého Dubu ředitelka Podještědského muzea a knihovny, Mgr. Helena Gollová.
Přítomné seznámila s nevšední historií našeho města, započatou v době hlubokého středověku uprostřed neosídlených hvozdů podještědské krajiny, pokračující nejprve v souvislosti se zdejším významným johanitským klášterem spojeným s osobnostmi Havla z Lemberka a jeho ženy sv. Zdislavy, ale také s císařem a králem Karlem IV., později utvářenou husity a následnou českodubskou vrchností - Vartenberky, Operštorfy, Smiřickými či Albrechtem z Valdštejna ... Českodubský příběh plný zajímavostí a zvratů vygradoval na počátku devadesátých let 20. století téměř neuvěřitelným objevem učiněným tehdejším ředitelem místního muzea - PhDr. Tomášem Edelem, který ve sklepě jednoho z domů nedaleko náměstí nalezl po více než půl tisíciletí "ztracený" středověký klášter johanitů.
Příběh o tajemství, nezdolné vůli i šťastným náhodám přejícím připraveným přítomné seniory nepochybně potěšil a ozvláštnil jeden z jejich zářijových dní. Jejich zájem o českodubské téma zase velice potěšil pořadatelskou instituci - Podještědské muzeum a knihovnu. Již nyní se proto těšíme na další domluvenou návštěvu, při které zájemce seznámíme s neméně zajímavým příběhem rodiny českodubského textilního průmyslníka Franze von Schmitta, v jehož zámku je českodubský Domov důchodců umístěn.