Sbírkový předmět měsíce srpna (2023)
Českodubský románský ostatkový kříž
„Miláčkové moji, moje objednávka je následující – vykopejte mi desku Petra Parléře, a nebo johanitský kříž.“
Takto se před dvaceti lety někdejší ředitel Podještědského muzea PhDr. Tomáš Edel rozloučil s účastníky archeologického výzkumu v areálu johanitské komendy před svým odjezdem na dlouho plánovanou dovolenou na Maltu. Dva dny po jeho odjezdu se archeologickému týmu podařilo v rámci výzkumu hrobů umístěných v areálu johanitské komendy odkrýt unikátní románský kříž, který Edel po návratu z dovolené identifikoval za pomoci AV ČR jako ostatkový. Dne 7. 8. je tomu 20 let od tohoto významného objevu, který má v celé Evropě pouze málo analogií.
Archeologický výzkum zachytil jihozápadní roh ambitu komendy dlážděného terakotou, ve kterém se podařilo zdokumentovat a odkrýt celkem 10 hrobů, z nichž jeden obsahoval právě tento unikátní dvouramenný kříž. Podle pozdějších rozborů byl uložen v dřevěné schráně potažené kůží, která se však dochovala v silně destruovaném stavu. Ostatky osoby, kterou nadneseně přezdíváme “českodubskou šlechtičnou”, se kterou byl kříž pohřben, jsou aktuálně podrobovány odborné revizi v antropologickém oddělení Národního muzea v Praze. Moc se těšíme, jaké výsledky tento výzkum přinese a doufáme, že na příběh ostatkového kříže a jeho majitelky vrhne nové světlo.
Jádro kříže je vytvořeno z dubového dřeva, oplátovaného měděnými zlacenými plíšky s tepaným rostlinným dekorem. Na čelní straně je vyobrazen Kristus jako korunovaný král, oděný v perisoniu, zdobeném červeným emailem. Korpus kříže je zdoben šesti velkými a šesti menšími skly — napodobeninami kamene a dvěma velkými jantarovými kameny. Ostatky byly uloženy v otvorech v místě křížení ramen, ze zadní strany chráněných bronzovými destičkami s emailovým dekorem. Ve spodním obdélném otvoru v úrovni Kristovy hrudi byl uložen ostatek - dřevo z Kristova kříže.
Kříž je datován do 2. poloviny 13. století, přičemž strana s korpusem Krista je pravděpodobně ještě o století starší (při výrobě byla použita jako "starožitnost"). Kříž byl zakonzervován proti postupující destrukci a z důvodu rozdílných klimatických potřeb uchování jednotlivých materiálů jsou všechny jeho vrstvy (dřevěné jádro, zadní a přední strana) uchovávány odděleně. Podještědské muzeum proto nechalo zhotovit hned dvě repliky českodubského ostatkového kříže. První z nich, zhotovená restaurátorem Andrejem Šumberou v roce 2006, se v současnosti používá k liturgickým účelům — je do ní vložen původní svatý ostatek a je ideální kopií stavu kříže v době jeho vyrobení. Druhá replika, kterou si od roku 2019 můžete prohlédnout při návštěvě johanitské komendy, je věrnou kopií nálezové situace. Jejím autorem je studentský kolektiv restaurátorského oddělení SUPŠ a VOŠ v Turnově vedený Jiřím Kmoškem.
Místo nálezu kříže dnes připomíná jedinečný monument sochaře Jaroslava Eduarda Dvořáka, který se stal současně i přirozeným pietním místem Českého Dubu.