Sbírkový předmět měsíce ledna (2023)
Čajový servis od Karoliny Světlé
O tom, že je svět malý, a o náhody v něm není nouze, nás nepřesvědčují pouze pohádky, ale i život sám. A pro muzea to platí dvojnásob. Právě taková náhoda přivedla do naší stálé expozice čajový servis s florálními motivy, který Karolina Světlá věnovala své neteři Karolině Mužákové, provdané Třešňákové (*29. 10. 1851). Odpolední čaj se po roce 1850 stal v zámožných domácnostech zavedeným rituálem a vlastnit čajový servis se vším, co k němu náleží ve stejném provedení, bylo vysoce módní. Bohatě zdobené čajové servisy byly luxusním zbožím, a tak se staly velmi oblíbeným způsobem, jak obdarovat například svatebčany nebo narozeninové oslavence. Karolina Světlá svou neteř obdarovala zřejmě mezi lety 1880-90. Jelikož se mohlo jednat o dar svatební, rádi bychom v té souvislosti pro zajímavost uvedli jinou, velmi významnou svatbu, ke které se váže dnešní datum. Karolina Světlá si svého učitele hry na klavír, rodáka ze Světlé pod Ještědem Petra Mužáka, vzala na den přesně před 171 lety, tedy 7. 1. 1852.
Příběh nalezeného servisu
"Stalo se to v pražské čtvrti Břevnov, poblíž starobylého kláštera sv. Markéty. Jednoho zimního večera jsem šla vynést koš do nádob na tříděný odpad. Vedle nádob ležela velká krabice, z které mezi papíry vykukoval nějaký porcelán. Protože se občas stává, že lidé vedle nádob nechávají předměty, které již nepotřebují a zároveň se mohou ještě někomu hodit, krabici jsem otevřela. Byl v ní kompletní porcelánový čajový servis, na první pohled staršího data a v dobrém stavu. Mně se rozhodně nehodil, ale pomyslela jsem si, že bych jej mohla věnovat nějaké dobročinné organizaci. Po návratu domů jsem si servis prohlížela a po odklopení víka konvice jsem našla ručně psaný vzkaz, který mi vyrazil dech. Na lístečku stálo: “Karolina Mužáková provdaná Třešňáková, souprava hrnečků, dostala asi v letech 1880-1890 od Karoliny Světlé”. Podle mého názoru někdo vyklidil sklep, bylo mu líto porcelán vyhodit, ale zároveň jej nenapadlo odklápět víčka nádob, a tak se nikdy nedozvěděl, o jak zajímavý nález se jedná. Stáří porcelánu jsem nechala ověřit u starožitníka, a skutečně se shodovalo s obdobím, o kterém je zmínka v uvedeném vzkazu.”
Nálezkyně, paní Anna H., po zvážení, kde svůj nález uplatnit, kontaktovala Podještědské muzeum. Jelikož velká část našich sbírek a expozic se životu slavné spisovatelky věnuje, o jejich rozšíření o nalezený čajový servis, jsme měli přirozeně zájem. K fyzickému předání budoucího exponátu však mohlo dojít až po rozvolnění covidových opatření v květnu 2022. Nálezkyně spojila zábavné s užitečným a spolu s dalšímu členkami literárního kroužku, kterému se ve volném čase věnuje, navštívila Český Dub. Kromě předání porcelánu se jako malé poděkování uskutečnila prohlídka muzea a komendy. Čajový servis se stal součástí stálé expozice Karoliny Světlé, a tak, až se brány muzea v dubnu znovu otevřou návštěvníkům, budete si jej smět prohlédnout na vlastní oči.
Nálezkyni, paní Anně H. ještě jednou jednou velmi děkujeme.
Čajový servis se skládá z čajové konvice, cukřenky, konvičky na mléko a šesti šálků i s podšálky. Servis je dekorován florálním motivem růže s lístky a poupaty na mechově zeleném pozadí a zlacením.