Navštívili nás ...


Den architektury v johanitské komenděV sobotu 4. října 2014 hostila českodubská johanitská komenda návštěvníky Dne architektury. U příležitosti této celorepublikové akce propagující více i méně známé architektonické zajímavosti naší země provedl po Českém Dubu historie a uměníhistoriemilovné zájemce památkář Jaroslav Horáček. Johanitská komenda byla pouze jedním z několika zastavení, reprezentující středověkou část českodubské architektury, dalšími zastávkami byly významné stavby zastupující pozdější epochy - renesanci, ale také architektonicky významné 19. a 20. století.

Návštěva školních a předškolních dětí na výstavě loutekNa počátku nového školního roku zavítala do Podještědského muzea dítka (nejen) školou povinná. Žáky základní školy Český Dub, ale i několika "přespolních" škol přilákala výstava připravená k výročí 90 let loutkového divadla v Českém Dubu. Žáci prvého stupně zdejší základní školy a také žáčci mateřských škol v Českém Dubě a Světlé pod Ještědem na výstavě ocenili samozřejmě nejvíce loutky, z nichž některé dobře znají ze soudobých představení loutkového souboru Ještěd. Oproti tomu starší žáci mohli zaměřit svoji pozornost také na faktografickou část připravené výstavy, mapující vývoj loutkoherectví v našem městě.
Návštěva výstavy loutek podnítila fantazii dětí i jejich pedagogů - své dojmy a poznatky děti uplatnily nejen při hodinách výtvarné výchovy (od malovaných obrázků po výrobu loutek), ale také například v hodinách matematiky, kdy 90 leté výročí posloužilo nejmladším počtářům jako příklad zapeklité matematické slovní úlohy.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.


Po diváckém úspěchu březnové Toulavé kamery, jejíž návštěva českodubské johanitské komendy podnítila zájem veřejnosti napříč republikou o neopakovatelnou historii i architektonické hodnoty této památky, se do Českého Dubu opět vrátily kamery České televize. Televizní studio Brno, redakce publicistických pořadů pro mládež zde o víkendu 6. a 7. září 2014 natáčela tematicky zaměřený díl oblíbeného pořadu „Záhady Toma Wizarda aneb Dobrodružná pátrání po tajemstvích české historie a krajiny“.
Honza alias Tom Wizard (Jan Adámek) se svojí kamarádkou Majdou (Mag
dalena Tkačíková) tentokráte pátrali po stopách slavného objevu českodubské johanitské komendy, kterým její objevitel, někdejší ředitel Podještědského muzea a nezapomenutelná osobnost Johanité v Českém Dubu při natáčení České televizeČeského Dubu, PhDr. Tomáš Edel, zapsal toto malebné městečko v podještědském ústraní do historie zajímavostí světového významu. Téměř neuvěřitelný příběh objevu "ztraceného kláštera", na jehož počátku stála historikova utkvělá myšlenka jdoucí proti veškeré zdánlivé „realitě“, provázená nezdolnou vůlí, odhodláním a badatelským nadšením, může být pro mladé diváky České televize poučením nejen o historii jedné zajímavé stavby. Českodubský díl Záhad Toma Wizarda byl odvysílán v pondělí 10. listopadu 2014.
Pořad je možno shlédnout v internetovém archivu České televize.
Odkaz k jeho spuštění naleznete ZDE.


Zájem o poznání zajímavé historie a pamětihodností našeho města přilákaly o prázdninách do Českého Dubu řadu velkých i malých návštěvníků. Někteří z nich našim průvodcům na oplátku za komentovanou prohlídku Johanitské komendy i krásně zazpívali.  


V
Paní E. R. před portrétem své maminky (dívka na obraze uprostřed) pátek a v sobotu 16. a 17. května 2014 přijeli do končin svého mládí a rodiště svých předků zavzpomínat někdejší němečtí obyvatelé Českého Dubu, kteří byli po roce 1945 nuceně vysídleni ze svých zdejších domovů. Na místo svého původu nikdy nezanevřeli a nezapomněli, do kraje pod Ještědem se opakovaně vracejí již po více než půl století.
Téměř dvacetičlennou skupinu německých českodubských rodáků a jejich potomků v páteční podvečer slavnostně přivítali zástupci města, kteří pro německou výpravu připravili tematický přednáškový program zakončený společnou besedou o Českodubsku v historii i současnosti. Velmi přátelská atmosféra tohoto setkání pokračovala sobotní prohlídkou expozic Podještědského muzea, které mezi návštěvníky přivítalo mj. i nejstarší členku výpravy, dnes více než devadesátiletou vnučku Konráda Blaschky a pravnučku Franze Schmitta, paní Eriku Raunihar, která svým velice vstřícným a laskavým vyprávěním vyplnila některé dosavadní mezery ve znalostech historie této významné českodubské rodiny (mj. i stavebníků budovy sídla Podještědského muzea), za což jí i mnoha ostatním zúčastněným patří náš velký dík.Toulavá kamera v Českém DubuV pátek 7. března 2014 zavítal do Českého Dubu jeden z divácky nejsledovanějších pořadů České televize, mapující nejpozoruhod- nější zajímavosti, památky a lokality České republiky – Toulavá kamera. Prostřednictvím reportáže Kamily Šimkové Broulové a Vladimíra Šimka, provázené moderátorkou Ivetou Toušlovou, měli diváci ČT 1 možnost seznámit se s historií a pamětihodnostmi Českého Dubu a s přírodními zajímavostmi v jeho okolí. Pořad byl ve své premiéře odvysílán v neděli 16. března 2014.
Reportáž je možno shlédnout v internetovém archivu České televize.
Odkaz k jejímu spuštění naleznete ZDE.Expozitura II.  v Českém Dubu - natáčeníV polovině února 2014 přibyla na konto filmových natáčení v Českém Dubu další položka. Podještědské muzeum se na dva dny proměnilo v kulisy filmového příběhu ze seriálu TV Nova, připravovaného pod pracovním názvem Expozitura II. Místo tradičních návštěvníků se muzeem hemžily desítky členů televizního štábu, kteří v obdivuhodné koordinaci filmařského "mraveniště", počínaje režií a produkcí, přes herecké představitele až po nezbytný personál zajišťující technické zázemí natáčení, připravovali a zpracovávali materiály, na jejichž konečný výsledek si diváci budou muset ještě nějaký ten čas počkat. Z dějových souvislostí samozřejmě nic sdělovat nesmíme, můžeme však prozradit, že to krásným interiérům Podještědského muzea slušelo i v jeho další filmové "roli".


Jiří Žáček a Jaroslav Čejka v Českém DuběV sobotu 26. října 2013 měli návštěvníci Podještědského muzea příležitost setkat se hned se dvěma významnými osobnostmi české soudobé literatury. Na křest knihy "Odcizená krajina" českého básníka a spisovatele Jaroslava Čejky zavítal v roli kmotra uvedené knihy i jeden z nejvýznamnějších českých básníků, Jiří Žáček. Na příjemné atmosféře literárně hudebního Zanyka v Českém Duběpodvečera se výrazně podílelo také hudební trio Zanyka ve složení Roman Klimt, Gabriela Fatková a Jakub Čejka j. h., kteří publikum potěšili pásmem několika historických písní hraných na neobvyklé hudební nástroje (niněra, šalmaj, flétny, aj.). 
Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

Pěvecký sbor Ještěd v Českém DuběU příležitosti Svatováclavského koncertu, který se uskutečnil v sobotu 28. září 2013 v kostele sv. Ducha v Českém Dubu, navštívil českodubskou johanitskou komendu liberecký pěvecký sbor Ještěd. Před svým vystoupením v kostele absolvovali členové sboru prohlídku historických prostor komendy a vyzkoušeli si i její jedinečnou akustiku. Svým zpěvem v neopakovatelné atmosféře johanitské komendy potěšili nejen sebe, ale odměnili jím i průvodce Podještědského muzea za jeho poutavý historický výklad.
Fotografie z koncertu si můžete prohlédnout ZDE.


Liberečtí studenti v Českém DuběV rámci projektu spolupráce s Podještědským muzeem navštívili 28. září 2013, na den sv. Václava, Český Dub studenti Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci. Během svátečního odpoledne si prohlédli Podještědské muzeum, johanitskou komendu a kostel sv. Ducha, kde završili slavnostní podvečer poslechem Svatováclavského koncertu pěveckého sboru Ještěd s varhanním doprovodem Marie Červové.
Dřevořezba Petra Dillingera s pravnučkou

V září 2013 navštívila Český Dub a Podještědské muzeum rodina významného českého malíře a grafika, zdejšího rodáka Petra Dillingera. Na fotografii malířova pravnučka s dřevěnou postavičkou Petra Dillingera z českodubského betlému významných osobností Českého Dubu (autory figury jsou J. Souček, J. Havelka a J. Jáčová). V roce 2013 zavítal do Českého Dubu za poznáním zdejší historie medvídek Hugo, plyšový průvodce vzdělávacího projektu "Hugo na cestách", zaměřeného na dětské publikum. Komentovanou fotoreportáž z jeho návštěvy v Podještědském muzeu můžete shlédnout ZDE.