Sbírkový předmět měsíce ledna (2025)
Legionář Josef Škoda v Českodubském betlému
Nový rok začínáme nejnovějším přírůstkem do sbírek Podještědského muzea! Betlémská družina se vloni díky řezbáři Jiřímu Havelkovi rozrostla o husitskou farářku a legionáře. Právě jeho osud si dnes připomínáme v souvislosti s výročím 80 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, kde předčasně skončil jeho životní příběh.
Josef Škoda (1892–1942), rodák z Proseče pod Ještědem, byl učitelem, legionářem, aktivním sokolem a neutuchajícím vlastencem. Za těmito rysy možná můžeme hledat i jeho příbuzenský vztah s Karolinou Světlou.
Po mobilizaci do rakousko-uherské armády na začátku 1. světové války padl do ruského zajetí, kde vstoupil do československých legií. Jako člen 5. střeleckého pluku „Pražského – T. G. Masaryka“ však musel kvůli vážné nemoci svou službu ukončit a v roce 1919 se mezi prvními vrátil do vlasti.
Po návratu působil jako učitel mimo jiné v Českém Dubu a na Proseči, kde založil sokolskou jednotu, vybudoval moderní sokolovnu s letním cvičištěm „V Borovičkách“ a přispěl k rozvoji místního kulturního života. Pořádal mnoho kulturních akcí, například odhalení pomníku Karoliny Světlé ve Světlé pod Ještědem. Stál také u zrodu našeho muzea, kam věnoval část rozsáhlé literární pozůstalosti spisovatelky Světlé a svou mineralogickou sbírku, kterou jako milovník přírody systematicky utvářel.
Události roku 1938 Škodu přiměly opustit domov. V roce 1941 byl jako významný legionářský a sokolský funkcionář zatčen gestapem a následně deportován do koncentračního tábora v Osvětimi, kde podlehl žaludečním onemocněním a epidemii tyfu.
Josef Škoda a jeho odkaz v betlémské družině
Smyslem betlémů je připomínat skutečné hodnoty Vánoc – naději, lásku a lidskou sounáležitost. Ten náš Českodubský zároveň připomíná i výjimečné osobnosti Podještědí. Betlémská figura legionáře nám tak připomíná nejen Josefa Škodu, ale i odvahu a oběť, kterou mnozí jako on přinesli za naši svobodu.
Dne 27. ledna si připomínáme také Mezinárodní den památky obětí holokaustu. I když Josef Škoda nebyl obětí holokaustu, jeho tragický osud a smrt v Osvětimi se řadí mezi tisíce příběhů, které nám připomínají nesmírné utrpení způsobené totalitními režimy. Uctěme společně památku všech, kteří byli v těchto temných dobách nespravedlivě vězněni, mučeni a připraveni o život, či o své blízké.