Sbírkový předmět měsíce října (2024)
Portrét Konrada Blaschky
Druhého října 1913 opustil tento svět významný textilní továrník Konrad Blaschka. Osobnost, která výrazně ovlivnila nejen Český Dub. Pocházel z bohaté rodiny továrníků sídlících v Hodkovicích nad Mohelkou, avšak jako mladší syn se musel vydat jinou cestou za úspěchem než jeho starší bratr Johann, který převzal rodinnou firmu. Konrad se rozhodl dosáhnout svých podnikatelských ambicí sňatkem, a tak se v roce 1881 oženil s Marií, dcerou českodubského továrníka Franze Schmitta.
Téhož roku začala výstavba jejich rodinné vily, dnes sídla našeho muzea, a narodila se jim dcera Marie. Sňatek přinesl Konradovi i obchodní příležitost – byl zapsán jako spoluvlastník prosperující firmy F. Schmitt, kterou o dva roky později, po smrti svého tchána, převzal.
Pod Blaschkovým vedením firma vzkvétala. Konrad se stal nejen úspěšným podnikatelem, ale také, po vzoru svého tchána, mecenášem. V roce 1893 díky štědrosti jeho firmy zazněly v kostele sv. Ducha nové varhany. O několik let později, v roce 1897, byl obdobně vybaven hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice. Blaschka finančně přispěl také na stavbu německé tělocvičny, dnešní školní družiny, a jeho zásluhou vyrostly na požárem zničeném zámeckém návrší měšťanské domy. Některé podle návrhu architekta Jakoba Schmeissnera, který pracoval také pro liberecké továrníky Liebiegy.
Ne všechny jeho plány však byly úspěšné. Významný projekt místní železniční dráhy, o kterou Blaschka usiloval, nebyl nikdy uskutečněn kvůli vypuknutí první světové války. Konrad Blaschka zemřel v roce 1913 na komplikace spojené s cukrovkou, a firmu po něm převzal jeho syn Hermann.
Rádi bychom v tomto měsíci připomněli Blaschkův odkaz prostřednictvím tohoto méně známého portrétu od vídeňského malíře Franze Wiesenthala, který můžete najít v Blaschkově vile. Pokud jste se zúčastnili Dnů evropského dědictví, možná si vybavíte, kde tento portrét visí, a jaký smutný příběh s touto místností souvisí.